Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsmikroskop
Referensnummer: IN-IN22-0445
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33162100 Utrustning för operationssalar
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn avser köp av delar till ett takhängt operationsmikroskop till Ögonkliniken, Västmanlands sjukhus i Västerås. Region Västmanland har för avsikt att tilldela Micromedic AB kontrakt avseende denna utrustning utan föregående annonsering, enligt 6 kap. 17§ punkt 2, lagen om offentlig upphandling, LOU (2016:1145).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38510000 Mikroskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Västmanland har genomfört ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och har för avsikt att tilldela Micromedic AB kontrakt avseende delar av ett takhängt operationsmikroskop utan föregående annonsering, enligt 6 kap. 17§ punkt 2, lagen om offentlig upphandling, LOU (2016:1145).
Nuvarande operationsmikroskop gör det möjligt att fortfarande använda befintliga tuber och dubbelvingen och vid uppgradering kommer montering att göras på befintlig takmontering.