614472-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg – Takskottning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelTakskottning
BeskrivningLeverans av snöskottning av yttertak och röjning av nedhängande istappar samt maskinsopning med kranbil för succesivt avrop under avtalstiden. Skottning ska ske av yttertak och istappsröjning ska ske av hängrännor. Detta omfattar även vattgångar som till exempel fotrännor, gesimrännor och takfot. Istappar och isbildning i hängrännor, stuprör, rörövergångar eller i övrigt förekommande ska avlägsnas. Upphandlingen är indelad i två områden: 1. Takskottning 2. Maskinsopning med kranbil Ett rangordnat ramavtal kommer tecknas med flera leverantörer inom respektive område.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88134:Lot:1
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelMaskinsopning med kranbil
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88134:Lot:2