614613-2021 - ÄndringSverige-Kristinehamn: Tolktjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster
Referensnummer: NSVO/2021:39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förmedling och tillhandahållande av platstolk, telefontolk och videotolk.
Omfattning
Upphandlingen avser förmedling och tillhandahållande av telefontolk och videotolk.
Behovet avser planerad och akut tolkservice dygnet runt under årets alla dagar.
Avrop kommer att ske löpande och innefatta alla typer av myndighetstolkning som finns inom kommunens olika verksamheter så som socialförvaltning, skolförvaltningen, integrationsenheten etc. Viss tolkning kan komma att ske i egen regi om språkkompetens finns inom kommunens organisation.