614678-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kävlinge: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helhetsåtagande drift och tjänsteleverans av IT
Referensnummer: 23/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmänt
Burlöv-, Kävlinge- och Staffanstorps kommun (nedan kallad BKS) inbjuder härmed intresserade leverantörer (nedan kallad ansökande) att lämna ansökan om deltagande i konkurrenspräglad dialog omfattande helhetsåtagande avseende operationell tjänsteleverans IT.
Inledning
Burlöv-, Kävlinge- och Staffanstorps kommun har upprättat en samverkan kring IT med en Samarbetsnämnd IT under vilken en gemensam IT-organisation verkar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Burlöv-, Kävlinge- och Staffanstorps kommun har upprättat en samverkan kring IT med en Samarbetsnämnd IT under vilken en gemensam IT-organisation verkar. Kommunerna tillsammans samt samarbetet kring IT refereras till i upphandlingsunderlagen som BKS, Samarbetsnämnd IT har det strategiska ansvaret för samarbetet med representation från de i samarbetet ingående kommunerna och IT-organisationen ansvarar för tillgång till och leverans av IT-tjänster till kommunernas verksamheter. Organisatoriskt är Kävlinge värdkommun för Samarbetsnämnd IT och för IT-organisationen samt ansvarig myndighet för denna upphandling.Sammantaget omfattar de tre kommunernas uppdrag ca 79 000 invånare, ca 5 000 anställda och ca 11 000 elever. Kommunerna ansvarar för ett antal olika verksamheter såsom skola och utbildning, vård och omsorg, socialtjänst, kultur, fritid, stadsbyggnad, gator och vägar, miljöskydd m.m. Alla tre kommunerna har en positiv befolkningstillväxt och orter växer, nya bostadsområden byggs och gamla utvecklas.
Inbjudan att ansöka om att delta i upphandling
Upphandlingen omfattar följande leveransområden:
Användarnära IT-tjänster
Kapacitetstjänster (server, lagring, backup och instruktionsbaserad applikationsdrift)
Nätverkskommunikation
Centrala infrastukturtjänster
Samt övergripande leveransstödjande funktioner och aktiviteter exempelvis ITSM-system och processer, samverkan, SLA-modell, IT-säkerhet.I inbjudan följer en övergripande beskrivning av BKS målbild, krav och behov för denna upphandling. Inbjudan besvaras med en ansökan om deltagande i dialogen genom Mercell Tendsign, ifyllnad av och bifogande av svarsmallar och eventuella bilagor samt ett kortare introduktionsbrev.
Upphandlingen omfattar ett tjänsteleveransavtal avseende IT-tjänster inom leveransområden enligt vad som framgår av detta underlag. BKS kommer att välja en leverantör som får ansvaret för hela tjänsteleveransen och för att genomföra ett Införandeprojekt med syfte att överta ansvaret för befintliga outsourcade tjänster (Användarnära IT-tjänster) samt den interna operativa IT-leveransen (Kapacitetstjänster, Nätverkskommunikation och Centrala infrastrukturtjänster).
Efter kvalificering kommer tre (3) ansökande leverantörer att bjudas in till dialog. Om fler än tre (3) ansökande kvalificerar sig görs en selektering enligt avsnitt 5.Selektering. Om färre än tre ansökande kvalificerar sig bjuds de ansökande som kvalificerar sig in till dialog.
Platser för leveransen är samtliga lokaler där ingående kommuners verksamheter bedriver verksamhet. I dagsläget omfattar kommunernas gemensamma nätverk knappt 200 fastigheter inom kommunernas gränser.
Inga volymgarantier kan ges för avtalet över tid utan tjänsteleveransen följer verksamheternas konkreta behov av tjänster inom tjänsteleveransen omfattning.