614726-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arbetsmiljötjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Aktivitetsbaserade utredningsplatser
Referensnummer: Af-2020/0063 8348
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98342000 Arbetsmiljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i upphandling av aktivitetsbaserade utredningsplatser med diarienummer Af-2020/0063 8348. Utredningsplatser ingår som en insats i metoden aktivitetsbaserad utredning av arbetsförutsättningar/ arbetsförmåga (ABU) och är tillgängliga för arbetsförmedlingens arbetsterapeuter/sjukgymnaster. Aktivitetsbaserade utredningsplatser används när Arbetsförmedlingen gör en fördjupad bedömning av den arbetssökandes förutsättningar och begränsningar, när konsekvenser av den arbetssökandes funktionsnedsättning eller ohälsa behöver belysas och/eller om det finns behov av att klargöra behov av anpassning av arbetsuppgifter eller arbetsmiljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning, 80590000 Handledning, 98200000 Konsulttjänster med avseende på lika möjligheter
II.2.4.
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i upphandling av aktivitetsbaserade utredningsplatser med diarienummer Af-2020/0063 8348. Utredningsplatser ingår som en insats i metoden aktivitetsbaserad utredning av arbetsförutsättningar/ arbetsförmåga (ABU) och är tillgängliga för arbetsförmedlingens arbetsterapeuter/sjukgymnaster. Aktivitetsbaserade utredningsplatser används när arbetsförmedlingen gör en fördjupad bedömning av den arbetssökandes förutsättningar och begränsningar, när konsekvenser av den arbetssökandes funktionsnedsättning eller ohälsa behöver belysas och/eller om det finns behov av att klargöra behov av anpassning av arbetsuppgifter eller arbetsmiljö. Utredningarna utförs i anpassad miljö under arbetsliknande former. Arbetsförmedlingen avser att göra den upphandlade tjänsten tillgänglig på angivna orter enligt förfrågningsunderlaget.
Syfte och mål
Tjänsten aktivitetsbaserade utredningsplatser syftar till att finna den arbetssökandes resurser och samlade förutsättningar kopplade till matchning mot ett framtida arbete. Tjänsten syftar även till att öka deltagaren insikt och kännedom om sina resurser och begränsningar relaterade till olika arbetssituationer.
Målet med tjänsten är att arbetsförmedlingen, med hjälp av utredningens resultat, ska kunna göra en samlad bedömning av deltagarens arbetsförutsättningar och stödbehov. Utredningens dokumenterade resultat utgör en del av ett underlag inför bedömning och beslut kring fortsatta insatser och stöd från arbetsförmedlingen.
Observera att leverantören inte ska svara på medicinska frågeställningar eller göra en bedömning av deltagarens arbetsförmåga.
Leveransområden
Göteborg
Halmstad
Borås
Lidköping
Trollhättan
Skövde
Stockholm norr
Motala
Norrköping
Västervik
Nässjö
Kalmar
Jönköping
Kalix
Umeå
Skellefteå
Kiruna
Östersund
Sundsvall
Luleå
Kramfors
Strömsund
Sveg
Lycksele
Kristianstad
Hässleholm
Lund
Malmö
Tomelilla
Växjö
Karlshamn
Karlskrona
Uppsala
Västerås
Eskilstuna
Nyköping
Gävle
Karlstad
Örebro
Borlänge
Avesta
Mora
Bollnäs
Gotland