614773-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klippning av växtlighet i vatten
Referensnummer: UE 22.061
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet avser klippning av sly och våtmarksvegetation i och i anslutning till vatten, exempelvis vattenspeglar, bäckar/diken, åkanter och dagvattendammar i Eskilstuna kommun. Det kan även förekomma uppdrag som omfattar städning av vattenspegel och vattendrag dvs uppsamling av skräp eller annat material samt rensning av växtlighet i strandskoningar och kajer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111220 Röjning av ris och buskar, 77312000 Ogräsröjning, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.