614774-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av IT-konsultmäklare till Region Skåne (2022)
Referensnummer: 2022-O002486
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne har idag ett avtal med en konsultmäklare som levererar IT konsulter till Region Skåne. Dagens avtal löper ut mars 2023. Under 2020 köpte Region Skåne konsulter för ca 450 mSEK, 2021 för ca 500 mSEK. Under 2022 har Region Skåne fram till oktober köpt för ca 588 mSEK. De fem (5) största kompetensgrupperna som idag beställs är IT projektledare, systemutvecklare, testledare, specialister och arkitekter. Huvudsakliga arbetsplats är Malmö, Hässleholm, men det kan även vara på annan ort i Skåne. Arbete på distans förekommer.
Kommande Avtal syftar till att täcka Beställarens behov av IT Konsulter. Leverantören ska leverera Beställarens faktiska behov av de IT konsulter som detta avtal omfattar. Leverantörens roll är att agera som en oberoende mäklare och leverera konsulter som team, fast pris resultat eller konsulter på löpande timpris i form av Underleverantörer. Leveransplikt gäller för samtliga typer av beställningar och IT konsulter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 800 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen