614812-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Diverse företags- och övriga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riskkapitalförvaltning: regionalt riskkapital, Sydsverige
Referensnummer: Ä 2022-3961
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillväxtverket söker en leverantör för att förvalta kapital med syfte att genomföra och förvalta riskkapitalinvesteringar i små eller medelstora företag, i tidiga utvecklingsfaser. Riskkapitalprojektet ska bidra till finansieringen av minst 19 företag.
Tillväxtverket avser bidra med finansiering av riskkapitalprojektets kapitalisering. Det regionala regionalfondsprogrammet för Sydsverige har för programperioden 2021–2027 anslagit 5 406 623 EUR till insatsen. Leverantören är ansvarig för att anskaffa åtminstone 8 109 935 EUR i nationell medfinansiering av riskkapitalprojektets kapitalisering, från privata, offentliga eller ideella källor.
Riskkapitalprojektets miniminivå är således en kapitalisering om 13 516 558 EUR, även om Tillväxtverket gärna ser en större kapitalisering baserad på ytterligare medfinansiering.
Storleken på Regionalfondens insats är inte förhandlingsbar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 147 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79910000 Kapitalförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen