614817-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Öst
Referensnummer: 22/73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar lokalvård/städtjänster i Stockholm och Kista.
Städtjänsterna omfattar kontor, laboratorium, konferensrum, pentryn och andra gemensamma ytor samt toaletter. Den totala ytan har uppskattats till cirka 36 000 kvm varav cirka 28 000 kvm kommer att städas frekvensstyrt. Städning av andra ytor och annan typ av städning kommer att avropas från ramavtalet. Förändringar av lokaler kan komma att ske under avtalsperioden, både vad gäller tillkommande som avgående ytor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen