614820-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäljning av skrot
Referensnummer: 22/0350
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
NSR samlar in olika typer av skrot på sina anläggningar i nordvästra Skåne och säljer genom denna upphandling detta skrot.
Entreprenören ska tillhandahålla lastbärare, hämta skrotet och köra det till en
anläggning där skrotet ska behandlas för att kunna återvinnas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14630000 Slagg, krats, järnspill och -skrot, 14910000 Återvunna returråvaror av metall, 90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen