Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Automooring Kapellskär
Referensnummer: SH 2020/1004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34930000 Marin utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans, installation och driftsättning av komplett fungerande anläggning för automooring vid färjeläge K2 i Kapellskärs hamn.
Tillsammans med tidigare annonserad upphandling fartygsanslutningar för landkraft OPS (On Shore Power) ingår denna upphandling i ett EU-finaniserat projekt som innebär en satsning på automatiskt förtöjningssystem, s k automooring med vacuumteknologi
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34930000 Marin utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen