See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Solfagraskolan
Beskrivning: Upphandlingen omfattar projektering och nybyggnad av skola i trä samt rivning av befintlig skola, enl. kontraktsmodellen samverkan. Upphandlingen omfattar även option på idrottshall. Projektet är delat i tre faser. Fas 0 och 1 avser projektering enl. ABK09. Fas 2 avser totalentreprenad enl. ABT06.
Intern identifierare: HS/2023:140
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Öppet förfarande
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45214230 Byggnation av särskola, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsformulär
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Prövning av anbudsgivare
Ytterligare klassificering (cpv): 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option: Idrottshall
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Prövning av anbud
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Beskrivning av alternativen: Option: Idrotsshall