614971-2021 - ResultatSverige-Linköping: Ansvarsförsäkringar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ansvarsförsäkring
Referensnummer: 19/276
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66516000 Ansvarsförsäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ansvarsförsäkringar och därtill hörande försäkringsprodukter till Tekniska verken i Linköping AB och i dess koncern ingående bolag.
Bakgrund
Tvk har i sin verksamhet behov av att teckna Ansvarsförsäkringar för en rad potentiella skadehändelser som beskrivs vidare i denna inbjudan.
Omfattning
Upphandlingen avser inköp av Ansvarsförsäkringar. Se vidare i detta dokument för mer detaljerad information.
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen