615122-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Datanätstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsoperatör för Mitthem AB
Referensnummer: UH-2023-452
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72700000 Datanätstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen och denna inbjudan till anbudsansökan avser etablering av en kommunikationsoperatörstjänst med en tillhörande kommunikationsinfrastruktur avsett för Mitthems Fastighetsbestånd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72700000 Datanätstjänster, 31311000 Nätanslutningar, 32410000 Lokalt nät, 32412000 Kommunikationsnät, 32420000 Nätutrustning, 32424000 Nätinfrastruktur, 32429000 Telenätsutrustning, 32510000 Trådlös telekommunikationsutrustning, 32570000 Kommunikationsutrustning, 32571000 Kommunikationsinfrastruktur, 32580000 Datautrustning, 32581000 Datakommunikationsutrustning, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48510000 Programvara för kommunikation, 50312300 Underhåll och reparation av datanätutrustning, 50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning, 64200000 Telekommunikationstjänster, 72315000 Hantering av datanät och stödtjänster, 72710000 Tjänster för lokalt datanät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom upphandlingen gällande Kommunikationsoperatörstjänsten/ kommunikationsplattformen ska det ingå leverans, installation driftsättning hårdvara och mjukvara samt inkopplande av slutkunder samt SLA under avtalstiden.