615199-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicintekniska produkter inklusive service
Referensnummer: 2023-2809
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal gällande medicintekniska produkter inklusive service till Kriminalvården.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte är att tillgodose Kriminalvårdens sjukvårdsenheters behov av medicintekniska produkter inklusive service under avtalsperioden. Kriminalvårdens målsättning är att anskaffa produkter med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt samt att produkterna uppfyller krav enligt gällande certifiering.
Kriminalvården bedriver viss öppen hälso- och sjukvård på samtliga anstalter och häkten. Den vård som Kriminalvården tillhandahåller är på primärvårdsnivå och viss psykiatrisk öppenvård. På sjukvårdsenheterna finns en grundutrustning med medicintekniska produkter. Beställning sker från respektive sjukvårdsenhet i Kriminalvårdens e-handelssystem. Kriminalvården har inget centralt lager utan produkterna ska levereras till respektive sjukvårdsenhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.