615212-2022 - ResultatSverige-Aneby: Tjänster på elområdet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk konsult - El, tele, data och larm
Referensnummer: KS2022-134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Köparen upphandlar ett ramavtal avseende erfaren konsult inom el, tele, data och larm för blanda annat deltagande i projekt och rådgivning vid genomförande av entreprenader.
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 800.000kr.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aneby Kommun samt Stiftelsen Aneby Bostäder upphandlar ett ramavtal avseende erfaren konsult inom el, tele, data och larm för blanda annat deltagande i projekt och rådgivning vid genomförande av entreprenader.
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 800.000kr. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre mot det uppskattade värdet och några garanterade volymer lämnas inte.
Takvolymen för avtalet är dock, inklusive eventuella förlängningar, 1.000.000 kr. Vid uppnådd takvolym saknar avtalet verkan. För Köparens rätt till förtida uppsägning vid uppnådd takvolym se 6.1.36 Förtida uppsägning