615230-2022 - ResultatSverige-Eskilstuna: Brobesiktning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Brokonsult
Referensnummer: 22/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71631450 Brobesiktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för att tillgodose beställarens behov av broprojektering,
broinspektioner, klassningsberäkningar samt dispensutredningar för broar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71322300 Konstruktion av broar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett ramavtal för att tillgodose beställarens behov av broprojektering, broinspektioner, lassningsberäkningar samt dispensutredningar för broar. Beställaren uppskattar en volym på cirka 2 500 timmar/år under avtalsperioden. Ramavtalets takvolym sätts med rådande prognos till 12 000 timmar för hela avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar.