615241-2019 - ResultatSverige-Härnösand: Begravnings- och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av avlidna
Referensnummer: 19RS1689
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98370000 Begravnings- och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av transport av avlidna för de uppdrag som Region Västernorrland ansvarar för.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar transport av avlidna enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
Uppdraget avser främst transporter från den avlidnes privata bostad, samt mellan länets sjukhus och annan sjukvårdsinrättning eller annan plats till bårhus, i de fall den avlidne bedöms vara Region Västernorrlands ansvar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen