615264-2022 - ResultatSverige-Härnösand: Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar och metallbehållare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppvärmningssystem naturum Höga Kusten
Referensnummer: 512-5629-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50510000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar och metallbehållare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet
Länsstyrelsen VästernorrlandPumpbacksgatan 19871 86 HÄRNÖSANDOrganisationsnummer 202100-2445Information om länsstyrelsen Västernorrlands verksamhet finns på vår hemsida www.lansstyrelsen.se
Anbudsinbjudan
Länsstyrelsen i Västernorrlands län avser att konvertera sitt befintliga uppvärmningssystem för naturum Höga kusten från pelletspannor till bergvärme.
Detaljerad beskrivning av uppdraget och länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i bilaga Administrativa förutsättningar och kapitel 4 krav på tjänst. Uppdraget ska utföras i enlighet med förutsättningarna angivna i upphandlingsdokumentet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42511110 Värmepumpar, 44621210 Varmvattensberedare, 45251200 Anläggningsarbeten för värmeanläggningar, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331100 Installation av centralvärme, 45331110 Installation av varmvattenberedare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen