Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnväg i tunnel genom Lund jämfört med nya spår i markplan
Referensnummer: 19/174/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunkontoret i Lund söker med denna upphandling en konsult för att genomföra uppdraget att ta fram en förstudie för att jämföra kostnader (bedöma nettoinvesteringen) för att förlägga järnvägen (spår såväl som perronger) i Lunds centrala delar under jord med alternativet nya spår i markplan
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311230 Järnvägsingenjörstjänster, 71322100 Kostnadskalkylering (byggnadsekonomi) för väg- och vattenarbeten, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen