615330-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Installation av vägbelysning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsavtal 2022 Drift och underhåll av gatubelysning Västerort
Referensnummer: T2021-01860
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45316110 Installation av vägbelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar el- och markarbeten för drift och underhåll av offentlig belysning på allmän mark så som gator, tunnlar, vägar, parker, gång- och cykelvägar samt torg i Västra Stockholm.
Arbetena består kortfattat av felhantering, felavhjälpning, beredskap, driftledning, seriebyten, periodisk- och fortlöpande tillsyn, lagerhållning av material utomhus, materialhantering samt övriga löpande underhållsåtgärder för upprätthållande av belysningsanläggningens funktion.
Felanmälningar kommer vanligtvis till entreprenören från Stockholm stads eget ärendehanteringssystem Driftportalen.
Entreprenaden innefattar vidare uppdatering och arbete i Stockholm stads eget ärendehanteringssystem Driftportalen och dpPower.
Vidare ingår att, i dpPower, dokumentera aktuell kopplingsbild vid förändring av kopplingsläge och skicka utförda ändringar till TK:s dokumentationsansvarige.
Trafikkontoret tillhandahåller inomhuslager (kallföråd) för material inom ramen för avtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31527200 Utomhusbelysning, 34928500 Gatubelysning, 45112000 Grävning och schaktning, 45315100 Eltekniska installationer, 45316110 Installation av vägbelysning, 50232100 Underhåll av gatubelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen