2. Förfarande
Förfarande
Titel: 2025-Driftpartner IT
Beskrivning: På plats drift, support, felavhjälpning, och förvaltning av Beställarens IT-infrastruktur. Uppdraget innebär att Beställaren behåller ägande av hård- och mjukvara medan extern Leverantör ansvarar för drift, support och förvaltning av Beställarens IT-infrastruktur. Vissa arbetsuppgifter kräver lokal närvaro. För detaljerad beskrivning av uppdraget se bilaga 02.Kravspecifikation med bilagor. Uppskattad omfattning i den här upphandlingen framgår i bilaga 09.FORMULÄR FÖR AN-BUD flik 2.Prisfil. Den praktiska betydelsen innebär att kontraktet anses förverkat, i första hand när avtalet löper ut och i andra hand när anbudsgivarens totalkostnad över 8 år plus 50 % är avropad. (Takvolym).
Intern identifierare: KS2025-718
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 50312600 Underhåll och reparation av IT-utrustning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72267100 Underhåll av IT-programvara, 72300000 Datatjänster, 72315200 Tjänster för hantering av datanät, 72610000 Datastöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: 2025-Driftpartner IT