615369-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: UPP-2022/096
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser upphandla Ramavtal för Tryckeritjänster för Huddinge kommun och Huge Bostäder AB.
Upphandlingen är indelad i två anbudsområden:
Anbudsområde 1. Trycksaker - Avser trycksaker såsom exempelvis blad, foldrar, broschyrer, vykort, affischer, roll-ups, visitkort, korrespondensblock, kuvert, informations- och presentationsmaterial, rapporter, variabeltryck.
Anbudsområde 2. Tryckning tidning Vårt Huddinge (enbart Huddinge kommun)  - Avser tryckning av tidningen Vårt Huddinge som ges ut av Huddinge kommun, 4 utgåvor per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22120000 Publikationer, 22140000 Foldrar, 22150000 Broschyrer, 22160000 Häften, 22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar, 22210000 Tidningar, 22900000 Diverse trycksaker, 79820000 Trycktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas för Huddinge kommun till:
Anbudsområde 1: cirka 4 200 000 SEK exklusive moms, maximalt 8 400 000 SEK exklusive moms.
Anbudsområde 2: cirka 1 800 000 SEK exklusive moms, maximalt 3 600 000 SEK exklusive moms.
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas för Huge Bostäder AB till:
Anbudsområde 1: cirka 250 000 SEK exklusive moms, maximalt 500 000 SEK exklusive moms.