2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemstöd för hantering av Friskvårdsbidrag
Beskrivning: Uppdraget omfattar tillhandahållande av ett systemstöd för hantering av friskvårdsbidrag för månadsavlönade medarbetare samt option för timanställda medarbetare (nedan benämnt Tjänsten). Tjänsten ska stödja hela processen för hantering av friskvårdsbidrag och fungera som ett digitalt verktyg för både medarbetare och administratörer hos Kommunen. Uppdraget innefattar ett helhetsåtagande för Tjänsten, vilket omfattar det systemstöd som utgör en del av Tjänsten samt tillhörande tjänster som krävs för att Tjänsten ska kunna införas, användas och fungera över tid. Tjänsten omfattar även följande optioner: Option 1 Hantering av friskvårdsbidrag för timavlönade medarbetare. Pris för Option 1 ingår i utvärderingen av anbuden. Anbudsgivaren ska ange pris för Option 1 i Bilaga Prisblad. Om sådant pris inte anges kan anbudet komma att förkastas. Kommunen äger rätt, men inte skyldighet, att under avtalstiden nyttja denna option. Option 2 Administrera hanteringen av utläggskvitton och stödja utbetalning av ersättning från Kommunen till medarbetaren för köp av friskvårdstjänst av i Tjänsten anslutna friskvårdsleverantörer. (frivillig) Pris för Option 2 ingår inte i utvärderingen av anbuden. Kommunen äger rätt, men inte skyldighet, att under avtalstiden nyttja denna option. Om Leverantören kan tillhandahålla denna funktionalitet lämnas pris för Option 2 i Bilaga Prisblad. Option 3 Förmånscyklar (frivillig) Optionen avser att Leverantören genom Tjänsten ska kunna erbjuda stöd för administration och hantering av förmånscyklar för Kommunens anställda för privat bruk. Lösningen får tillhandahållas genom tredjepartsleverantör ansluten till Tjänsten. Kommunen har i dagsläget inte fattat beslut om införande av förmånscyklar och några krav avseende sådan funktionalitet ställs därför inte inom ramen för denna upphandling. Optionen omfattas inte av utvärderingen och Anbudsgivaren ska därför inte lämna något pris för optionen. Kommunen avgör ensidigt om, när och i vilken omfattning optionen ska nyttjas under avtalstiden. Kommunen förbehåller sig rätten att avstå från att nyttja optionen samt att, helt eller delvis, anskaffa motsvarande tjänst eller funktionalitet genom separat upphandling.
Intern identifierare: KS2026/0782
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72268000 Tillhandahållande av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Upphandlingsdokument
Intern identifierare: 1942071-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Upphandlingsdokument (1)
Intern identifierare: 1942072-1