615414-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programmering av mjukvara samt rådgivning – CRM system för VA och avfall - förhandlat förfarande
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: CRM system för VA och avfall - förhandlat förfarande
Beskrivning: Upphandlingen avser ett system för hantering av Kundserviceärenden. VA Syd är i behov av ett nytt och modernt och användarvänligt CRM-system för ärendehantering inom verksamhetsområden VA och avfallsverksamhet samt interna ärenden. Målet är att upphandla ett system som effektiviserar handläggningen, förbättrar servicen till VA SYDs kunder säkerställer regelefterlevnad och erbjuder goda integrationsmöjligheter med befintliga och framtida system. Systemet möjliggör integrationer till andra IT System.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72250000 System- och stödtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: CRM system för VA och avfall
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd