615434-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Luleå: Programvaruutvecklingstjänster för bildbehandling
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Meddelande om frivillig förhandsinsyn; tilläggsköp av Sectra Digital Pathology Solutions
Referensnummer: 22/225
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212328 Programvaruutvecklingstjänster för bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Norrbotten har för avsikt att tilldela ett avtal genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kap. 17 § 1 stycket punkten 2 lagen (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48328000 Programvara för bildbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En upphandlande myndighet som avser att tilldela ett avtal genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kap. 12–19 §§ LOU får enligt 10 kap. 5 § LOU informera om sin avsikt genom en annons, så kallad frivillig förhandsinsyn.
Avtalets ändamål är att införskaffa ett bildhanteringssystem för hantering av bilder inom regionens patologiverksamhet.
Den ekonomiska omfattningen avseende licenser och införande är totalt cirka 17 443 000 kr.