61568-2022 - ResultatSverige-Karlstad: Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR-system
Referensnummer: KS-UH/2021:62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser nyttjanderätt för, ett på marknaden befintligt HR-system, som tjänst (SaaS) det vill säga leverantören ansvarar för hosting, förvaltning, löpande drift, övervakning, back-up samt utbildning, utveckling och support under en avtalsperiod på 8 år med möjlighet för kommunen att förlänga avtalet med minst två år i taget, dock med sammantaget maximalt 8 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsperiod på 8 år med möjlighet för kommunen att förlänga avtalet med minst två år i taget, dock med sammantaget maximalt 8 år.