6157-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dentala förbrukningsmaterial
Referensnummer: HSN 3-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal på dentala förbrukningsmaterial.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
DIAMANTER
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33131000 Tandläkarinstrument, 33131100 Tandkirurgiska instrument, 33133000 Tillbehör för tandavtryck, 33134000 Tillbehör för endodonti, 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård, 33141850 Hygienartiklar för tandvård, 33711700 Artiklar för mun- och tandhygien, 33141840 Hemostatika för tandläkarbruk, 33141850 Hygienartiklar för tandvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den maximala volym som kan avropas på detta ramavtal och respektive anbudsområde under hela
avtalstiden anges i bilaga Volymer
HÅRDMETALLBORR, KOLSTÅLBORR, KERAMISKA BORR
Del nr: 2
PUTS, POLERING
Del nr: 3
ENGÅNGSMATERIAL
Del nr: 4
DEPURATIONSINSTRUMENT
Del nr: 5
KANYLER
Del nr: 6
PROFYLAX
Del nr: 7