61573-2020 - ResultatSverige-Vänersborg: Programvara för kassasystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kassasystem
Referensnummer: RS 2018-06227
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48110000 Programvara för kassasystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalandsregionen upphandlar ett gemensamt kassasystem för de verksamheter inom regionen
Som inte bedriver vård, såsom exempelvis restauranger, caféer samt butiker på museer. Systemet ska
Tillhandahållas som en molnlösning (SaaS).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212110 Programvaruutvecklingstjänster för kassasystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med ett gemensamt kassasystem önskar VGR etablera en enhetlig process för VGR:s kassahantering
Med säkrare och flexiblare betalflöden. Det finns ett starkt önskemål att systemet ska vara integrerat
Med Swish-handel så att säkra Swish-betalningar ska kunna genomföras. VGR:s befintliga BABS
Paylink - kortterminaler ska kunna användas/kassakopplas tillsammans med det erbjudna systemet.