616000-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Nora: Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beläggningsarbeten - ramavtal
Referensnummer: SBB2020-729
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor
II.1.4.
Kort beskrivning
Köp av entreprenadtjänster omfattande beläggningsarbeten och mindre markarbeten inom Hällefors, Lindesbergs, Ljusnarsbergs och Nora kommuner.
Upphandlingen avser ramavtal med löpande avrop av beställaren.
Avtalstiden avser 2 år med 2 st. optionsmöjligheter, maximalt en 4-års period.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233200 Diverse ytbehandling, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233228 Ytbeläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köp av entreprenadtjänster omfattande beläggningsarbeten och mindre markarbeten inom Hällefors, Lindesbergs, Ljusnarsbergs och Nora kommuner. Upphandlingen omfattar gator och vägar och övriga hårdgjorda ytor där beställaren är verksamhetsansvarig/ansvarar för väghållningen.