2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fjärravlästa vattenmätare
Beskrivning: Lidingö Stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende fjärravlästa vattenmätare till Lidingö stad (staden). Staden eftersöker en helhetslösning där en (1) leverantör kan leverera hela kedjan från utbyte av vattenmätare med ett tillhörande analysverktyg. Genom att implementera fjärravlästa vattenmätare vill staden erbjuda kommunens medborgare en mer pålitlig och bekväm tjänst. Kunderna ska slippa manuella avläsningar och istället få tillgång till aktuell data om sin vattenförbrukning. Detta ökar transparensen och gör det enklare för kunderna att övervaka och hantera sin vattenanvändning, vilket i sin tur leder till ökad kundnöjdhet. Vatten är en viktig resurs för ekosystemtjänster och en attraktiv kommun. En minskad vattenförbrukning minskar samtidigt energiförbrukningen och kostnaderna för reningsprocessen, vilket påverkar taxorna positivt. Avtalstiden är fem (5) år med rätt för staden att förlänga avtalet en eller flera gånger på oförändrade villkor i upp till maximalt sextio (60) månader.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38421100 Vattenmätare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96532:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd