616082-2020 - ResultatSverige-Skillingaryd: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsmaskintjänster
Referensnummer: UH 2020-019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar Vaggeryds kommuns och Vaggeryd -Skillingaryds Bostads AB behov av anläggningsmaskintjänster för bland annat mark- och gatuarbeten inklusive förare. I upphandlingen ingår även förstärkning av egen organisation i form av anläggningsarbetare med och utan arbetsledning inom mark, rör och VA.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen