616164-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Datafångsttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbaserad mediebevaknings- och analystjänst
Referensnummer: 2.2-3867-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72313000 Datafångsttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens institutionsstyrelse (SiS) bjuder härmed in leverantörer att inkomma med ansökan om deltagande i upphandling av webbaserad mediebevakning och analystjänst för nyheter för Statens institutionsstyrelse.
SiS är en myndighet som ansvarar för individuellt anpassad tvångsvård och behandling av barn och unga med allvarliga psykosociala problem och vuxna med missbruksproblem. Myndigheten har 21 ungdomshem och 11 LVM-hem över hela landet med cirka 4 000 medarbetare totalt. På kommunikationsavdelningen vid huvudkontoret jobbar 17 medarbetare, varav tre pressekreterare. SiS behöver ständigt kunna bevaka nyhetsflöden och få uppdateringar av nyheter inom olika sakområden som berör SiS för att få en god bild av händelser i omvärlden. SiS medarbetare behöver kunna ta del av dessa nyhetsflöden på arbetsplatsen och på distans via dator och mobila enheter. SiS använder webbläsare Microsoft Edge. SiS kommer att presentera information på intranätet via RSS.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72313000 Datafångsttjänster, 92400000 Nyhetsbyråtjänster, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 72319000 Tillhandahållande av data, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SiS behöver ständigt kunna bevaka nyhetsflöden och få uppdateringar av nyheter inom olika sakområden som berör SiS för att få en god bild av händelser i omvärlden.
SiS medarbetare behöver kunna ta del av dessa nyhetsflöden på arbetsplatsen och på distans via dator och mobila enheter. SiS använder webbläsare Microsoft Edge. SiS kommer att presentera information på intranätet via RSS