Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personal till evenemang
Referensnummer: 19/59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser arbetsledare, omställningspersonal och truckförare för arbete i samband med Visit Linköping & Co:s evenemang, främst i Saab Arena samt Linköpings Konsert och Kongress.
Arbetets art är sådan att arbetstidslagen ej är tillräcklig för att säkerställa att arbetet kan utföras inom de tidsramar som krävs och därför krävs kollektivavtal med förhandlat nattarbete för utförande av omfattande tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79952000 Evenemang
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen