616303-2020 - PlaneringSverige-Karlskrona: Datortomografer ("CT scanner")
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CT-utrustning 2021
Referensnummer: 20/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33115100 Datortomografer ("CT scanner")
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Blekinge har för avsikt att framöver genomföra en upphandling beträffande en datortomograf för utökning av befintlig CT-kapacitet i Karlshamn samt genom option även möjlighet att byta ut en idag befintlig CT-utrustning.
Syftet med denna RFI är att få en överblick över antalet möjliga leverantörer, ta del av leverantörernas kunskap och förslag på hur en lösning skulle kunna utformas och implementeras på bästa sätt samt leverantörernas presentation av sina tidigare erfarenheter och referenser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utrustningen kommer att användas för: Skalle, ansiktsskelett, öron, bihålor/sinus, hals, thorax, buk, extremiteter, angio (hjärna), colon samt övriga vanligen förekommande undersökningar samt även
Barnundersökningar, akutverksamhet och genomlysning (punktioner och dränageinläggningar).