Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av maskiner och verktyg
Referensnummer: KS 2020-154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Laholms kommun inbjuder härmed leverantörer att lämna anbud på hyra av maskiner och verktyg. Beställaren avser att teckna ett ramavtal för att tillgodose behovet av att hyra maskiner, verktyg, tillhörande utrustning samt förbrukningsmaterial till beställarens verksamhet.
Omfattning
Avtalet kommer att användas som ett komplement till beställarens egen maskinutrustning. Beställaren har ett lager av begränsat sortiment men brådskande behov kan uppstå av artiklar som inte finns i detta. Därav är det angeläget med kort leveranstid av efterfrågat sortiment.
Angivna volymer är fiktiva och baseras på statistik för från föregående år samt beställarens önskemål och tänkbart kommande behov. De angivna volymerna utgör alltså endast en vägledning som framtida behov kan över- eller understiga. Beställaren garanterar sålunda ingen specifik volym utan anbudsgivare åtar sig leverera mot det faktiska behov som uppstår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34223000 Släp- och påhängsvagnar, 42410000 Lyft- och hanteringsutrustning, 42600000 Verktygsmaskiner, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 44510000 Verktyg, 44511000 Handverktyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen