616349-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicinsk utrustning
Referensnummer: 2021/1007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten omfattar att tillhandahålla medicinsk utrustning inom respektive delområde som framgår av upphandlingsunderlaget.
Den precisa omfattningen och beskrivningen av efterfrågad tjänst framgår av bilaga 2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 620 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 7
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Audiometer, Hörselbur.
Del nr: 2
Automatisk blodtrycksmätare, Synskärpetavla EMC 5M, Lågvisustavla, Belysningslåda/belysningsskåp, Blodtrycksmätare manuell 12x35, Blodtrycksmätare manuell 14x43, Blodtrycksmätare manuell TriCuff, Oftalmoskophuvud, Otoskop väggfast/väggtransformator, Otoskophandtag + otoskopshuvud inklusive bordsladdare, Otoskop modell - mini AA-batteri, Stetoskop, Längdlinjal vägg, Personvåg.
Del nr: 3
Brits mekanisk, Defibrillator, EKG apparat
Del nr: 4
Ergometercykel
Del nr: 5
Refraktometer, Refraktometerbord.
Del nr: 6
Färgseendeböcker.
Del nr: 7
Isokai