Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tungt fordon med lastväxlare
Referensnummer: TFN/2021:398-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34140000 Tyngre motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Strängnäs kommun bjuder in er att lämna anbud vad gäller upphandling av ett tungt fordon med lastväxlare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strängnäs kommun bjuder in er att lämna anbud vad gäller upphandling av ett tungt fordon med lastväxlare. Fordonet ska kunna användas både som brandfordon med befintliga containrar hos räddningstjänsten och som anläggningsbil hos stadsmiljöenheten, då framförallt för saltning i vinterväghållningen och körning med grusflak. Någon ytterligare container ingår inte i uppdraget. Leverans ska ske senast 2022-12-31.