616354-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SWL-utrustning
Referensnummer: DS2020-0264
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Danderyds sjukhus AB behöver förnya sin utrustning för extracorporeal stötvågsbehandling av njur- och uretärsten.
Upphandlingen omfattar anskaffning av SWL-utrustning för extracorporeal stötvågsbehandling med tjänster och tillbehör till Kirurg- och Urologkliniken enligt den omfattning och de villkor som framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33160000 Operationsteknik, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar anskaffning av SWL-utrustning till Kirurg- och urologkliniken på Danderyds sjukhus AB enligt de villkor som framgår av upphandlingsdokumenten.