616368-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Aktivt kol – Kol till luktreduktionsanläggningar till Tuvan Biogasanläggning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKol till luktreduktionsanläggningar till Tuvan Biogasanläggning
BeskrivningI Skellefteå kommuns avlopps- och biogasanläggningen på Tuvan, cirka 5 km från Skellefteås centralort, renas avloppsvatten och organiskt avfall rötas. Dessa processer genererar störande lukt för personalen på anläggningen samt för boende i omkringliggande bebyggelse. Syftet med avtalet är att säkerställa leveranser av ett effektivt kol med bästa möjliga hållbarhet och luktreduktion till lägsta kostnad. Detta för att upprätthålla en luktfri omgivning. Det finns en målsättning om förbrukningstiden inte ska vara kortare än sex månader under normala förhållanden.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 24954000 Aktivt kol
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97517:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 24954100 Nytt aktivt kol