61658-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Bålsta: Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts med skolbuss.
Referensnummer: UH-17-11772
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa behovet av skolskjuts med mindre skolbuss. Med mindre skolbuss avses en buss som kan transportera fler än 9 passagerare. Det kommande avtalet gäller elevtransporter för elever bosatta i Håbo kommun. Denna upphandling berör den del av skolskjuts och elevtransporterna som består av persontransporter som inte bedrivs med den ordinarie kollektivtrafiken, taxi samt specialfordon. I uppdraget ingår ruttplanering och utförandet av skolskjutstransporter. Skolbussarna storlek ska vara anpassade för transport av elever inom centralorten Bålsta. Avtalsperioden är två (2) år med möjlighet för kommunen till förlängning om ett (1) år + ett (1) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114400 Minibussar, 34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler, 34121000 Bussar, 34121400 Låggolvsbussar, 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen