616582-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Tranemo: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Googlemiljö (stöd i att ansluta elever och lärare till plattformen Google Workspace for Education)
Referensnummer: UPH/2023:38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avsikten med upphandlingen är att ge beställaren stöd i att ansluta elever och lärare till plattformen Google Workspace for Education och skapa en optimal administrativ miljö, samt underhåll och administration aGoogle-domän. Köp av licenser för att hantera Chromebooks i Chromebook Management Console ingår i upphandlingen. Målet är att ge beställarens skolor tillgång till Google Workspace for Education med en optimal anpassning och användning för sin verksamhet.
Tranemo kommun tillsammans med Ulricehamns kommun inbjuder härmed intresserade anbudsgivare att inkomma med anbud på rubricerad upphandling, enlighet med detta upphandlingsdokument inklusive eventuella bilagor. En leverantör kommer att antas för hela upphandlingen. Tranemo kommun och Ulricehamns kommun kommer att teckna varsitt avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48190000 Programvara för undervisning, 48931000 Programvara för utbildning, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avsikten med upphandlingen är att ge beställaren stöd i att ansluta elever och lärare till plattformen Google Workspace for Education och skapa en optimal administrativ miljö, samt underhåll och administration av Google-domän.
Köp av licenser för att hantera Chromebooks i Chromebook Management Console ingår i upphandlingen.
Allmän information
Tranemo kommun tillsammans med Ulricehamns kommun inbjuder härmed intresserade anbudsgivare att inkomma med anbud på rubricerad upphandling, enlighet med detta upphandlingsdokument inklusive eventuella bilagor.En leverantör kommer att antas för hela upphandlingen. Tranemo kommun och Ulricehamns kommun kommer att teckna varsitt avtal.
Upphandlande myndighet
Upphandlingen avser två (2) kommuner i Sjuhärad, Västra Götaland.
Ulricehamns kommun org.nr: 212000-1579Tranemo kommun org.nr: 212000-1462
De upphandlande myndigheterna i denna upphandling kallas fortsättningsvis Beställare.
Syfte och mål
Avsikten med upphandlingen är att ge beställaren stöd i att ansluta elever och lärare till plattformen Google Workspace for Education och skapa en optimal administrativ miljö, samt underhåll och administration av Google-domän.Köp av licenser för att hantera Chromebooks i Chromebook Management Console ingår i upphandlingen.
Målet är att ge beställarens skolor tillgång till Google Workspace for Education med en optimal anpassning och användning för sin verksamhet.