616595-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plasmaferesutrustning
Referensnummer: RS/220493
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Plasmaferesutrustning inklusive service och tillhörande förbrukningsmaterial till Region Värmland och Region Örebro län, för kliniker på orterna; Kristinehamn, Karlstad, Örebro och Karlskoga med beskrivning i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen är en funktionsupphandling där ersättning utgår för pris per set.  Upphandlingen är uppdelad i två delområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141520 Plasmaderivat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Plasmaferesutrustning för source- och patientplasma inklusive service och tillhörande förbrukningsmaterial till Region Värmland och Region Örebro län, för kliniker på orterna; Kristinehamn, Karlstad, Örebro och Karlskoga enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen är en funktionsupphandling där ersättning utgår för pris per set.  Upphandlingen är uppdelad i två delområden.
Delområde 2
Del nr: 2
Plasmaferesutrustning inklusive service och tillhörande förbrukningsmaterial till Region Värmland. Delområde 2 avser utrustning för EE-dubbelröda och sourceplasma i Kristinehamn enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten. Upphandlingen är en funktionsupphandling där ersättning utgår för pris per set.