Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Femtosecond laser system and transient absorption system
Referensnummer: IFM-2022-00541
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköping university is procuring a femtosecond laser system and a high-resolution transient absorption system for the laboratory at the Department of Physics, Chemistry and Biology (IFM). The combined system will be a key instrument for research activities in fields including lasers, light emitting diodes, solar cells and photodetectors.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Femtosecond laser system and Transient absorption system
Del nr: 1. Femtosecond laser system, 2. Transient absorption system
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38636100 Lasrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen