616755-2021 - ResultatSverige-Kristianstad: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Substans Voretigene neparvovev - läkemedel Luxturna
Referensnummer: 2021-O002363
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar inköp av läkemedel Luxturna innehållande den aktiva substansen voretigene neparvovev (S01XA27).
----
Ang uppgift om upphandlingens värde
I enlighet med svensk lagstiftning görs bedömningen att uppgift om pris/värde ska beläggas med SEKRETESS enligt Offentlighet och sekretesslagen (OSL) 31 kap 16§ samt 19 kap 3§. Siffran "1" har angetts då fältet "Värde" är obligatoriskt att fylla i.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar inköp av läkemedlet Luxturna innehållande den aktiva substansen voretigen neparvovek (S01XA27).
Leverantören åtar sig att till Köparen samt till övriga verksamheter med vilka Köparen har avtal med, leverera Läkemedel i enlighet med ingånget Avtal. Varor som omfattas framgår av Avtalet.