616757-2021 - ResultatSverige-Växjö: Apparater för analys av blod
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PK(INR)-mätare för självtestning
Referensnummer: 21RGK1553
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38434520 Apparater för analys av blod
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen genomförs som ett s.k. selektivt förfarande och Region Kronoberg har för avsikt att
teckna ett ramavtal med en leverantör för leverans av blodanalysutrustning (PK(INR)-mätare) till
patienter i hemmiljö.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33141300 Utrustning för venpunktering och blodprovstagning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen