616774-2023 - ResultatSverige-Landvetter: Specialfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbil med vätskesug och städfunktion
Referensnummer: SDA 2023-00899
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114000 Specialfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att Swedavia ska påbörja reinvestering av Lastbil med vätskesug och städfunktion. Swedavia nyttjar maskinerna till olika ändamål beroende på årstid och önskad arbetsuppgift som behöver bli utförd. Flygplatserna ska ha möjlighet att avropa olika storlekar och konfigurationer på fordonet beroende på önskad funktion.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lastbil med vätskesug med städfunktion kommer vara uppdelade i olika konfigurationer benämnda:
Kategori A = Kompakt El med vätskesug med städfunktion. Hjulbas upp till 2500mm.
Kategori B = Liten med vätskesug med städfunktion. Hjulbas upp till 4000mm.
Kategori C = Mellan med vätskesug ev. penselborstar. Hjulbas 3950mm – 4300mm
Kategori D = Mellan Hybrid med vätskesug ev. penselborstar. Hjulbas 3950mm – 4799mm.
Kategori E = Stor med vätskesug med städfunktion. Hjulbas 4600mm – 5250mm.