Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Magasin 113 – Frihamnen Göteborg.
Referensnummer: 0111/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs stad genom Älvstranden Utveckling AB inbjuder till att delta i en upphandling kring utvecklingen av Magasin 113 i Frihamnen Göteborg, Sverige. Upphandlingen innebär möjligheten att delta i framtagandet av strategin för Magasin 113:s fortsatta utveckling, samt gestaltning och projektering av delar av byggnaden, som delvis ska vara färdigställd till Q4 2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Göteborgs Stad genom Älvstranden Utveckling AB inbjuder till att delta i en upphandling kring utvecklingen av Magasin 113 i Frihamnen Göteborg, Sverige. Upphandlingen innebär möjligheten att delta i framtagandet av strategin för Magasin 113:s fortsatta utveckling, samt gestaltning och projektering av delar av byggnaden, som delvis ska vara färdigställd till Q4 2019.