616824-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rambergsskolan - ombyggnad
Referensnummer: 18/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet innefattar i grunden en lokaloptimering för att utöka elevantalet med 150 elever. I projektet ingår även ny lösning för ventilationssystemet. Skolan ska tillgänglighetsanpassas genom nya hissar och ramper. Kallvinden skall byggas om till en ny våning där två klassrum skall byggas.
Entreprenaden kommer att pågå i befintlig verksamhet med delvis evakuering till paviljonger på fastigheten. Entreprenaden kräver flertalet etappindelningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421151 Montering av kompletta kök, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen