61692-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Undersökningstjänster i webbpanel 2017.
Referensnummer: 006064-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Försäkringskassan upphandlar undersökningstjänster inom området webbpanel. Upphandlingen avser datainsamling i en av leverantören uppbyggd och administrerad riksrepresentativ webbpanel bland allmänheten.
Omfattning:
Upphandlingen omfattar kvantitativa undersökningstjänster inom området webbpanel. Uppdrag inom undersökningstjänster för området webb-panel innebär att samla in data via en i leverantören tillhandahållen webbpanel som ska utgöra grundmaterial för olika typer av analyser som Försäkringskassan genomför.
Området omfattar enbart undersökningsuppdrag där respondenter rekryteras via leverantörens panel. I vissa fall kan uppdragen även omfatta analys, rapportering och muntlig presentation.
Försäkringskassan avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör, under förutsättning att så många leverantörer har gått vidare till utvärdering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 79310000 Marknadsundersökningar, 79311000 Undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen